Қатемен жұмыс. Білімді тиянақтау.

0
1693

53 Сабақ

Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс. Білімді тиянақтау.

Сабақтың мақсаты: Есепті әр түрлі тәсілмен шығару; кестелік қосу және азайтуды тиянақтау

Білімділік: амалдардың орындалу ретін анықтауға машықтандыру,кестеден

жағдайларда ауызша қосуға және азайтуға байланысты біліктерді

қалыптастыру .

Тәрбиелік: сабаққа белсенділікке, шапшаңдыққа баулу

Дамытушылық: Ойлау,зейінін, есте сақтау, өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды

шығару, ой-пікірін білдіруін дамыту .

Сабақтың түрі: аралас

Әдіс- тәсілдері: түсіндіру, ойын, сұрақжауап, ішінара ізденушілік

Қажетті құрал –жабдықтар: тақта, оқулық, үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың барысы: І. Алғашқы ұйымдастыру.

ІІ. Қатемен жұмыс.

Бақылау жұмысында жіберілген қателерге талдау жасау. Қатемен жұмыс жасату.

ІІІ. Жаңа материалмен жұмыс.

а) қызықты есептеулер:

-Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды?

-Ертайдың бірнеше жаңғағы бар, ал Ақтайда одан 2-еуі артық. Оларда барлығы 6 жаңғақ болса, әр балада неше жаңғақ бар?

Серік пен Дулат ыдыстағы жаңғақты 3-тен бөліп алайын десе, бір жаңғақ жетпейді. Ыдыста неше жаңғақ болған?

ә)Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. Есептің шарты, сұрағы оқылады.Қысқаша жазу орындалады.

Қатысқандар -32 (о)

Келгендер -? 10 қыз және 20 ұл

Келмегендер -?

-Есептің сұрағына бірден жауап беруге бола ма? Неліктен?

-Өйткені келген оқушылардың жалпы санын білу керек . Ол үшін 10+20 жазуы орындалады.

-Сонда есеп неше амалмен орындалады?

-Есеп екі амалмен орындалады, Өйткені екі сұрақ бар.

32- (10+20) =2 Жауабы : 2 оқушы хорға келмеген.

Осы есепті әр түрлі тәсілмен шығару талап етіледі.

(32 -10 )-20 = 2

(32 – 20)- 10 = 2

№2 тапсырма өз беттерінше орындауға беріледі.

Үйірмелерге қатысқаны-16

Қобызға – 2 Оқушылар өз пікірлерін дәлелдейді: 2+4 –екі үйірмеге қатысқан оқушы саны

Сырнай – 4 16- (2+4) домбыраға қатысқан оқушы саны

Домбыра-?

Ш: 16-(2+4) =10

( 16-2)-4 = 10

(16-4)-2 = 10 Ж: домбыраға 10 оқушы қатысады.

ІV. Сергіту сәті

Бір аттайық, екі аттайық

Орнымызда айналайық.

Бір аттайық, екі аттайық

Қарлығаш боп ұшайық.

V. №3 тапсырма жазбаша орындалады. Жазулар дұрыс болатындай етіп, керекті жақшаны қойып жазу. Ауызша тексеру.

(13+6) -2 =17 17-(2+3)= 12 (17-2)+3 = 18 16-(2+2)= 12

№ 4 Амалдар таңбаларын және жақшаларды қой:

50 40 20 = 70 20 10 80 = 90

30 3 60 = 93 75 4 30 = 49

96 40 6 = 50 78 50 10 = 18

VІ. Бекіту №6 тапсырма орындалады.

Жасыл қоршаудағы тапсырманың жауабы:

А- «3», Е-«4», Т- «5»

Үлестірмелі карточкалар арқылы кестеден қосу , азайтуға мысалдар орындатылады(ауызша)

VІІ.Үйге тапсырма: №5 95-бет

VІІІ. Бағалау.