Сабақтың тақырыбы: Біздің мұғалім. Омоним.
Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,
омонимді түсіндіру, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;
ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,
қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын
қалыптастыру;
б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді
құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, бес жолды өлең
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Күтілетін нәтиже: омонимдерді меңгеру, өз мұғалімдері жөнінде өз пікірін айта білу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
– Оқушылармен амандасу – Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
2- тапсырма.
ІІІ. Жаңа сабақ
1-тапсырма. «Біздің мұғалім» мәтінін оқып, мазмұнын айтып беріңдер.
Омоним болатын сөзді табыңдар.
2 – тапсырма. Өз мұғалімің туралы айтыңдар.
1) мінезі (мейірімді, мейірбан, тік, ашық)
2) бойы (ұзын, қысқа, орта бойлы)
3) көзі, шашы (түсі – қара, сары, көк)
4) киімі (әдемі, жарасымды)
Бес жолды өлең
1. Зат есім – мұғалім
2. Сын есім – ұқыпты, үлгілі
3. Етістік – сабақ береді, түсіндіреді, әзірлейді
4. Сөйлем – Ұқыпты мұғалім сабақты уақытында әзірлейді.
5. Синоним – ұстаз, оқытушы
Ережемен жұмыс
Жазылуы бірдей, мағыналары басқа сөздер омоним деп аталады. Мысалы:
Ара – 1. пчела 2. промежуток 3. пила
Қара – 1. черный 2. смотри
Түс – 1. цвет 2. слез 3. сон 4. обед
ІV. Бекіту бөлімі
Сұрақтар қою арқылы бекіту.
V. Үйге тапсырма
3 – тапсырма (Сұрақтарға жауап беру)
VІ. Бағалау бөлімі
Сабаққа қатысы бойынша бағалау.
VІІ. Сабақты қорытындылау