Бірмүше. Бірмүшенің стандарт түрі

0
1095
текстуры

№ 15-сабақ

Тақырыбы: Бірмүше. Бірмүшенің стандарт түрі

Мақсаты:

• Бірмүше, бірмүшенің стандарт түрі, бірмүшенің коэффиценті, бірмүшенің дәрежесі ұғымдарын енгізу, оларды есептер шығаруда қолдану;

• жеке жұмыс жасауға, жауапкершілікті сезіне білуге, нәтижеге

жетуге ұмтылуға, өзінше ізденімпаздыққа, еңбекке тәрбиелеу;

• әр оқушының үш деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оның қабілетіне сәйкес жеке құзыреттілігін дамыту.

.

САБАҚ БАРЫСЫ

I. Ұйымдастыру бөлімі.

II. Ауызша жаттығулар :

а5а6

( а5)6

– 8 • 1,25

– 2 • (-0,5)

(-1)2

(-1/2)2

(-1/3)2

(-1/2)4• 32

ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңа сабаққа қажктті ұғымдарды анаграмма шешу арқылы табайық.

Анаграмма шешу: 1. ШЕБІМРҮ; 2. РЕЖӘДЕ; 3. ЦИФОНКЭФТЕ

1) m3p 2) 3a2b 3) 3600t 4) 100n

Сұрақ:

  1. Тақтадағы өрнектер қандай амал арқылы жазылған?
  2. Қандай көбейткіштер арқылы жазылған ?

Бірмүшенің анықтамасы беріледі..

Тапсырма: Төмендегі өрнектер бірмүше бола ма?:

3aba • (-8)a; a; 4ab2 • 17m3 • a2; 3a2 – 7; a3 : b

IV. Дәптермен жұмыс.

  1. Бірмүшелерге 3 мысал ойлап, жазу;
  2. -0,125a2(-4b)(-2a) бірмүшесінің a = 1/2; b = -32 болған кездегі сан мәнін табыңдар

Сұрақ : оңай есептеу тәсілі бар ма? Қандай?

– 0,125a2(-4b)(-2a) = -0,125 • (-4) • (-2) • (a2 • a) • b= -1a3 b= -a3b

Егер a = 1/2, b = -32, онда -(1/2)3 • (-32)= 4

Жауап: 4.

Қорытынды: мұғалімнің көмегімен бірмүшенің коэффиценті, бірмүшенің дәрежесі, бірмүшенің стандарт түрі қорытылады.

VІ. Оқулықпен жұмыс. Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беріледі.

VІI. Жаңа сабақты бекіту.

Тапсырма: тақтаға жазылған өрнектерді пайдаланып кестені толтыр: (интерактивті тақта мүмкіндігін пайдалануға болады)

– 5x2 7yx; a+3b3 • b2; aabbb; -x3; 2 ab+c-4; (-1/4)2bab3; ; -; –

Бірмүше

Бірмүшенің

стандарт түрі

Бірмүшенің

коэффициенті

Бірмүшенің

дәрежесі

Есептер шығару:

а)№88( ауызша)

б) №89 (2,6) тақтаға шығарылады.

в) №90(1,4,7) (өз беттерімен орындайды. жұптық тексеру)

1. Бірмүшені стандарт түрде жазыңдар:

а) 16xy(-0,25)y3 б) -0,5ac2(-2)a3c в) 3/4 • a2b • 4a3b2m • (-0,25abm3)

2. Өрнектің сан мәнін табыңдар: а) 3,5x2 егер x = -1 б) -0,02aca2 егер a= -1, c= 5

VIII. Сабақты қорытындылау.

ІХ. Үйге тапсырма №89, 90

Х. Бағалау