Сабақтың тақырыбы: Көмек.
Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,
көптік жалғауын қайталау, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;
ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,
қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын
қалыптастыру;
б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, достарын сыйлауға,
достыққа адал болуға, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, сөз тізбегі
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, топшамалар
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Күтілетін нәтиже: көптік жалғауын меңгеру, өз досы жөнінде өз пікірін айта білу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
– Оқушылармен амандасу – Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Әңгімені тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ
«Кім жылдам» ойынын ойнату.
Шарты: Сұрақтарға тез-тез жауап беру, сол бойынша ұпай жинау.
- Қазақ тіліне тән дыбыстар.
- Жуан дауыстыларды ата.
- Жіңішке дауыстыларды ата
- Қатаң дауыссыздарды ата.
- Ұяң дауыссыздарды ата.
- Үнді дауыссыздарды ата.
- Буын туралы айт.
- Көптік жалғауларын ата
- Тәуелдік жалғауларын жаз
- Зат есім дегеніміз не? Сұрақтары.
- Жалпы және жалқы есім.
- Дара және күрделі зат есім.
1-тапсырма. «Көмек» мәтіні бойынша топтық жұмыс.
Мәтінді оқу
Мәтін бойынша сұрақ және жоспар құрау
Мәтіннен көптік жалғаулары бар сөздерді табу
Мәтінді мазмұндау
Мәтінді аяқтау
2-тапсырма. Берілген сөздерге көптік жалғауын жалғап, сөйлем құраңдар.
Көмекші, қолғанат, күрек, ағаш, сыпырғыш.
3-тапсырма. «Менің досым қандай?» сұрағына жауап беру арқылы сөздерді тізбелеу.
А – ақкөңіл
Н – нәзік
А – ашық
Р – рақымды
ІV. Бекіту бөлімі
Сұрақтар қою арқылы бекіту
V. Үйге тапсырма
«Көмек» сөзін тәуелдеу.
VІ. Бағалау бөлімі
Жинаған ұпай сандары бойынша бағалау
VІІ. Сабақты қорытындылау