Оқушы міндеті – кезекшілік. Синоним.

0
1540

Сабақтың тақырыбы: Оқушы міндеті – кезекшілік. Синоним.

Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,

синонимді түсіндіру, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;

ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,

қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын

қалыптастыру;

б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді

құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, венн диаграммасы, бес жолды өлең

Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер

Пәнаралық байланыс: орыс тілі

Күтілетін нәтиже: синонимдерді меңгеру, оқушы міндеті жөнінде өз пікірін айта білу;

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

– Оқушылармен амандасу – Кезекшінің мәліметі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

«Болашақтағы мектеп ғимараты» тақырыбына әңгіме жазу.

Өздері іздеп, 5 синонимдік қатар табу.

ІІІ. Жаңа сабақ

1-тапсырма. Сөйлесуді толықтыру.

– Бүгін сыныпта кезекші кім?

– … .

– Кезекшінің міндеті не ?

– … .

2 – тапсырма. «Оқушының міндеті – кезекшілік» мәтінін оқып, сұрақтар құраңдар.

3 – тапсырма. Берілген сөздердің синонимдерін тауып, сөйлем құраңдар.

Туған жер, нәрсе, жәрдем, бет, оқиға, жақсы, жаман

Бес жолды өлең

1. Зат есім – туған жер

2. Сын есім – әдемі, үлкен

3. Етістік – қорғайды, сағынады, дүниеге келеді

4. Сөйлем – Адам туған жерін сағынады.

5. Синоним – Отан, атамекен, туған ел

Ережемен жұмыс

Синоним сөздер – мағыналары бірдей сөздер.Мысалы: ат – есім – ныспы; мұғалім-ұстаз-оқытушы; оқушы-шәкірт; әдемі-сұлу-әсем, т.б.

ІV. Бекіту бөлімі

Венн диаграммасы Сұрақ: Оқушы кезекшілік міндетінде не істейді?

Сыныптағы кезекшілік Ұқсастығы Дәліздегі кезекшілік

V. Үйге тапсырма

«Оқушының міндеті –кезекшілік» мәтінін мазмұндау. Өздері 5 синонимдік қатар табу.

VІ. Бағалау бөлімі

Сабаққа қатысы бойынша бағалау.

VІІ. Сабақты қорытындылау