№ 4- сабақ
Тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттері
Мақсаты:
- Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерімен танысу;
• Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін есептер шығару барысында тиімді қолдана білуге үйрету, пәнге қызығушылығын арттыру;
• Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, жауапкершілікке, ұжымдық мәдениетін қалыптастыру;
Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақ жоспары:
- Ұйымдастыру бөлімі.
- Қайталау сұрақтары
- Үй тапсырмасын тексеру.
- Жаңа сабақ
- Жаңа сабақты бекіту.
- Перфокартамен жұмыс.
- Үйге тапсырма.
- Бағалау.Сабақты қорытындылау.
САБАҚ БАРЫСЫ
I. Ұйымдастыру бөлімі. (2 минут) Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
Сынып оқушылары топқа бөлініп, бір оқушы топ басшысы болып тағайындалады. ( топ мүшелері 4 адамнан аспауы тиіс)
ІІ. Қайталау сұрақтары: (3 мин)(Мұғалім сұрақтар қояды, сынып оқушылары жауап береді)
- Натурал көрсеткішті дәрежеге анықтама беріңдер.
- Натурал көрсеткішті дәреже қандай элементтерден тұрады ?
- “1383” өрнегі қалай оқылады?
- Дәреже негізі мен көрсеткіштерін атаңдар.
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (8 мин)
А) Үйге берілген есептердің кейбірулерін тақтаға шығару.
Б) Ауызша есептер: 1)1,52 2)32 + 22 3) (–5)2 4)(- 10)2 5)(– 4)2 + 42
6)4∙52
В) Өрнектің мәнін 0 салыстырыңдар:а) (-2)³ б) (-7)² в) -1² г) -8²
IV. Жаңа сабақ. Дәптерге сабақтың тақырыбы жазылады. (Оқулықпен жұмыс. Әр топқа бірдей тапсырма беріледі. Оқулықтың 8-10 бетіндегі натурал көрсеткішті дәреженің 1-5 қасиетттерін оқиды, мысалдардың шығарылуын қарайды, түсінеді. ) Әр топқа тапсырмалар беріледі, топ тұжырым жасап, топ басшысы қорғайды.
Топтарға берілетін тапсырмалар: Топ мүшелері қасиеттерді тұжырымдап, ережеге үш мысалдан дәптерге жазады. ( оқушының жауабы ауызша сұралады).
Санның 1 дәрежесі туралы қасиетті тұжырымда. Санның 0 дәрежесі неге тең? |
Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу ережесін тұжырымда |
Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту ережесін тұжырымда |
Дәрежені дәрежеге шығару ережесін тұжырымда |
Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда |
Бөліндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда |
10 . а1 = а. Кез келген санның 1 дәрежесі, сол санның өзіне тең. а0 = 1 Кез келген санның 0 дәрежесі 1-ге тең. |
20 аn:аm =a n+m Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді бөлген кезде, дәреже негізі жазылып, дәреже көрсеткіштері азайтылады. |
30 аn•аm =a n+m Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді көбейткен кезде, дәреже негізі жазылып,дәреже көрсеткіштері қосылады. |
40 (an)m=anm |
50 (ab)n=anbn |
60 |
V. Сабақты бекіту. Тақтаға есептер шығарылады. № 5,8, (ауызша)№4 (тақтаға шығарылады) №6,(5,6) 10,12,15 (оқушылар өздері орындайды.)
VІ. Перфокартамен жұмыс. Әр оқушыға 10 тапсырмасы бар,жеке карточка беріледі.Топ басшысы тексереді.
- а7* а2 * а3
- в1* в2* в
- х10 : х7
- у30 : у12 : у6
- 22 * 2 * 22
- 47 : 43
- а26 : а12 : а3
- 512 : 57 : 53
- n * n * n * n * n
- в12 : в : в : в5
VІІ. Үйге тапсырма. №6(1,2,3,4),№9,№11,№24. .
VІІI. Сабақты қорытындылау. Бағалау (топ басшыларының көмегімен).