Сабақтың тақырыбы: Күшік пен мысық. Төл сөз.
Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,
төл сөзді түсіндіру, сауатты сөйлеу мен жазуға үйрету;
б) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,
қызығушылықтарын оятып, танымдық көзқарастарын
қалыптастыру;
в) тәрбиелік: өз елін, жерін сүюге, мемлекеттік тілді құрметтеуге,
қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, суретпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Күтілетін нәтиже: төл сөзді меңгеру, күшік пен мысық туралы өз ойын айта білу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
– Оқушылармен амандасу – Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
2 – тапсырма (Диалогты жаттау). Төл сөзге 5 сөйлем құрау.
ІІІ. Жаңа сабақ
1 – тапсырма. «Күшік пен мысық» мәтіні бойынша топтық жұмыс.
1. мәтінді оқиды
2. мәтін бойынша сұрақтар құрайды
3. мәтінді мазмұндайды
4. мәтіндегі тірек және қиын сөздерді табады.
2 – тапсырма. Суретке қарай отырып, күшік пен мысыққа сипаттама беріңдер.
Күшік суреті
Зат есім Сын есім Сан есім Есімдік Етістік Шылау
3 – тапсырма. Берілген сөйлемге төл сөздің тыныс белгілерін қойып, жазыңдар.
1. Біз жидек теруге барамыз деді анам.
2. Әкем Үлкенді сыйлау керек деді.
3. Менің ауылым дедім мен өте әдемі.
4. Біз Табиғатты қорғайық деп айттық.
Ережемен жұмыс
Төл сөз – біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөздер.Төл сөз сөйлемнің басында, ортасында, аяғында келеді. Мысалы: «Абай – ұлы ақын,»- деді мұғалім.
ІV. Бекіту бөлімі
Сұрақтар қою арқылы бекіту
V. Үйге тапсырма
1 – тапсырма («Күшік пен мысық» мәтінін мазмұндау)
Төл сөзге 5 сөйлем құрау.
VІ. Бағалау бөлімі
Сабаққа қатысы бойынша бағалау
VІІ. Сабақты қорытындылау