Денсаулық. Еріндік және езулік дауысты дыбыстар.

0
1215
информация

Сабақтың тақырыбы: Денсаулық. Еріндік және езулік дауысты дыбыстар.

Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,

еріндік және езулік дыбыстарды түсіндіру, сауатты жазуға және

сөйлеуге үйрету;

ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,

қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын

қалыптастыру;

б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді

құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік

Пәнаралық байланыс: орыс тілі

Күтілетін нәтиже: еріндік және езулік дыбыстарды меңгеру, денсаулық жөнінде өз

пікірін айта білу;

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

– Оқушылармен амандасу – Кезекшінің мәліметі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

4-тапсырманы тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ

1-тапсырма. Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Фонетика дегеніміз не?

2. Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?

3. Қазақ тіліне тән дыбыстар нешеу ?

4. Қазақ тілінде неше дауысты дыбыс бар?

2 – тапсырма. «Денсаулық» мәтінін оқып, мәтінге жоспар құрыңдар, мазмұндаңдар.

3 – тапсырма. Берілген сөздерге фонетикалық талдау жасаңдар.

Денсаулық – ден-сау-лық 1,2,3 буындар – бітеу буындар.

Д – дауыссыз, ұяң У – дауыссыз, үнді

Е – дауысты, жуан, ашық, езулік Л – дауыссыз, үнді

Н – дауыссыз, үнді Ы – дауысты, жуан, қысаң, езулік

С – дауыссыз, қатаң Қ – дауыссыз, қатаң

А – дауысты, ашық, езулік

9 әріп, 9 дыбыс бар.

Ережемен жұмыс

Дауысты дыбыстар ерін мен езудің қатысына қарай екі түрге бөлінеді:

  1. Еріндік дауыстылар: о,ө,ү,ұ,у

  2. Езулік дауыстылар: а,ә, е,э, и,ы,і

ІV. Бекіту бөлімі

Сұрақтар қою арқылы бекіту.

V. Үйге тапсырма

«Денсаулықты қалай күту керек» тақырыбына әңгіме жазу.

VІ. Бағалау бөлімі

Сабаққа қатысы бойынша бағалау.

VІІ. Сабақты қорытындылау

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь