Ана тілі 3 сынып. Сабақтың тақырыбы: Еңбекпен тапқан тиын

0
1012
программы

Сабақтың мақсаты: а)Ертегідегі негізгі ойды,идеяны ұғындыру.

Рөлге бөліп,оқуға төселдіру.Ертегіні сахналап көрсету.Сұрақ қою аркылы

жан-дақты ойлауға уйрету.ә)Дүниетанымын кеңейту,ойлау қабілеттерін,

шығармашылық қиялдарын дамыту.б)Еңбексуйгіштікке,

ата-ананы сыйлауға,өтірік айтпауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі :Түсіндірмелі,сұрақ-жауап,дөңгелек үстел,

ой-қозғау,тест,аквариум,болжау әдістері.

Сабақтың түрі:

Сабақтың типі: Жаңа білімді игеру сабағы

Сабақтың көрнекілігі: суреттер,кестелер,топшамалар.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.

«Өлеңді аяқта »ойыны

Біз ұқыпты………….баламыз,

Сөзге шебер………..боламыз.

Үлкендерді…………сыйлаймыз,

Еңбектен де………..қашпаймыз.

ІІ:Ұй тапсырмасын сұраймын.

1)Үйге берілген «Ер еңбекте сыналады» атты мәтінді сұраймын.

2)Диафильмдерлі тексеру.

ІІІ.Өткенді пысықтау

І.топ

Сөзжұмбақ шешу

1. ……. – бас қала

2. Рәміз

3. «Көктем сәні – еңбек» деген қай кейіпкердің сөзі

4. Ашу –дұшпан, …. дос

5. Жазғытұры өлеңінің авторы

6. Ас атасы – ……….

Жауап бойынша :Еңбекпен сөзі шығады

ІІ.топ

тест тапсырмалары

Тест

  1. Жақсылыққа жамандық бар деген пікірге құрылған мәтінді тап

А) Таза бұлақ 3 х 3 ә) Баланың айласы 5 х 8 б) Мейірім 7 х 2

2. Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қой «…. адамға ат басындай алтыннан түк пайда жоқ »

А) бай 4 х 4 Ә) кедей 5 х 6 Б) азықсыз аш 4 х 5

3.«Бірлік болмай, тірлік болмас» деген нақылға құрылған шығарманы ата

А) құстар айтысы 4 х 6 Б) Баланың айтысы 7 х 2 В) Таза бұлақ 8 х 4

4. Ғалым, жылан, түйе, ит, бала қай шығарманы еске түсіреді

А) шал мен бала 8 х 8 Ә)Мейірім 9 х 2 Б) Баланың айласы 7 х 7

5.«Әуес – көріп жүгірген ……………….

Беті – қолы домбығып үсік шалды»

Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып айт

А) малшылар 6 х 6

Ә) Жас балалар 9 х 3

Б) адамдар 3 х 9

6. «Қуанышты күнің, жаңа жылың құтты болсын, қазақ!» деген жолдарда қандай мейрам айтылған?

А) Наурыз 8 х 8

Ә) Ораза айт 8 х 4

Б) Жаңа жыл 9 х 5

7. «Көктем сәні- гүл» деген қай кейіпкердің сөзі

А) ит 4 х 4

ә) ақбөкен 5 х 6

б) қасқыр 6 х 7

8. Ұстаздан ……… озар

А) Бала 8 х 8

Ә) Шәкірт 8 х 4

Б) Оқушы 7 х 7

Жауап бойынша :Тапқан сөзі шығады

ІІІ.топ

жұптық жұмыс өлеңді аяқтау

Ой, балалар, балалар! Мәпелейсің мені, анам

Жылы – жылы жел соқты, Қолыңдағы құсыңдай.

……………………………….. …………………………….

Түйе боздап,қой қоздап- қорада шу, Қарды ерітіп өкпек жел,

Көбелек пен құстар да сайда ду – ду. Қақты көктем қоңырауын

………………………………………………….. …………………………………………….

Жауап бойынша : тиын сөзі шығады

Үш топтың жауабы бойынша сабақтың тақырыбы шығады.

ІҮ.Жаңа сабақ

1)Қызығушылығын ояту.

І.топ

Дөңгелек үстел

Еңбек туралы мақалдар

ІІ.топ

«Ой қозғау»әдісі

Ситуатциялық сұрақ қою

ІІІ.топ

Пантолимо көрсету

жалқау мен еңбекқор баланы

2)Мәтінді бөліктерге бөліп оқыту

3) «Аквариум» әдісі бойынша үш топтан оқушы шығып мазмұнын айтады

4)Сөздік жумысын жүргізу.

Айту көрсету

Ү.Кітаппен жұмыс

1)Іштей оқыту

2)Рөлге бөліп оқыту

3)Сахналап көрсету

4)Ертегі жалғастыру

ҮІ.Дәптермен жұмыс

Кестені толтыру

1.)Ертегінің тақырыбы

2)Ертегінің кейіпкерлері

3)Ертегі қалай басталды

4)ертегіден қандай қорытынды жасадың?

ҮІІ.Сергету сәті.

Қиял Мен өскенде……………………….

ҮІІІ.Сауатты бекіту .

1)Сұрақтар қою

А)Әкесі не деп айтты? (Е)

ә)Анасы мен баласы қандай құлық ойлады ? (ң)

б)анасы баласына не деді? (б)

В)баласы ақшаны әкелгенде,әкесі не істеді? (е)

Г)ертегі қалай аяқталды? (к)

Жауабы : Еңбек сөзі шығады

Гүл өсірсең терлеп,

Мұның аты – еңбек.

Сабағңа жөндеп

Әзірленсең-еңбек

Кесте тіксең зерлеп,

Мұның аты – еңбек.

Қиылдықтың бәрін

Еңбек қана жеңбек

Біздің еліміз 20жыл ішінде еңбек пен білімнің арқасында мемлекетіміз ірі

деңгейге жете алды.Сендер Отанымыздың болашағысындар.Сондықтан да

адал еңбек ету,жақсы білім алу,адамгершілік қасиеттерге ие болу сендердің міндеттерің.

ІХ:Үйге.Мәтінді түсінік оқуға беремін.

Х:Бағалау.Мадақтау

Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды топ басшылары бағалайды .