45 сабақ.
Тақырып: 9 саны және цифры.
Мақсаты: – Оқушыларға 9 саны, оның шығуы, сандарындағы орны туралы түсініктерді, 9 цифрын дұрыс жазуды қалыптастыру.
– 2. Оқушылардың танымдық қабілетін, ойлуа деңгейін арттыру.
– 3.Ұқыптылыққа, шапшандыққа баулу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ.
Әдіс – тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: жұмбақтар,
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Психологиялық дайындық. 1, 2, 3 Сынып іші тып – тыныш. Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз бастаймыз.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1). « Блиц – турнир».
1+1, 1+3, 1+5, 2+3, 2+4, 2+6, 3+2, 3+4, 3+5, 4+4,
7-2, 8-2, 7-5, 6-3, 5-4,
2). Жаңа сабақты меңгеру. (пойыз суреті)
Станцияда паравоз неше вагонымен келе жатыр? /8/ Тағы бір вагон тіркесе қанша вагон болады?
8 + 1=9 немесе 1 + 8= 9
Қанекей, жұмбақтың жауабын табындаршы.
Шомылып жүр үшеуі, Жағалауда алтауы.
Балалардың барлығың,
Санап берші, сен тауып? /9/
3) Қайталау, санамақ.
1,2,3,4,5,….. Бесті бие құлынын
Белдеуден тез шеш.
6,7,8, ….. Семіріп алған ақ ешкі
Лақтады егіз. Семіздің аяғы -сегіз!
4) Дәптерде жұмыс
-Балалар, не байқадындар? 9 саны тағы қандай санға ұқсайды ?
-6 саны етпесіне құлап қалғанда 9 санына айналды.
5). Ойын «Жоғалған санды тап».
1 .. 3 .. .. 6 .. .. 9 .. 8 .. 6 .. 4 .. 2 .. 1 .. .. .. 5 .. .. .. 9
8+ *=9 7+ * = 9 6+ * = 9 5+ *=9 9- * = ..
*+8=9 *+ 7 =9 9- *= .. * +5=9 9- * = ..
6). Сергіту сәті. 1,2,3 қарлығаштай боп ұш, 4, 5, 6 қарлығаш боп қалқы. 7,8,9,10 қайта орныңа қон.
7). №4. Қолға қарындаш пен сызғышты алдық, кесіндіні тауып, өлшеп, дәптерге сызамыз және оны салыстырамыз.
ІV. Қорытынды.