42 сабақ
Тақырып: 8 саны және цифры.
Мақсаты: – Оқушыларды 8 саны және цифрмен таныстыру.
– Танымдылық ойындар ойнату арқылы, ойлау қабілеттерін жетілдіру. Есептеу дағдылары арқылы, білімділік дағдыларын қалыптастыру.
– Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ұқыптылыққа, сауаттылыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Әдіс- тәсілдері: сұрақ-жауап,
Көрнекілігі: суреттер, жұмбақтар, көгершіндердің суреттері
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Қане, біздер ойлайық, Ойымызды жинайық. Қандай есеп болса да, Шешпей оны қоймайық.
ІІІ. Өткенді қайталау.
а) 1 2 3 4 5 6 7 сандарды тура санау, кері санау.
ә) Логикалық ойын-жұмбақ.
Көлден ұшты жеті қаз, Бес асықтың екеуін, Қайтып қонды екі қаз. Досым сұрап алады. Қонбады оның нешеуі? Айтшы сонда нешеуі, Қане, кім тез шешеді? / 5 қаз/ Өз қолымда қалады? /3 асық/
ІV. Жаңа сабақ.
-Балалар, аспанда ұшып келе жатқан нелер? /көгершіндер/
-Нешеуі ұшып келді? /7/
-Қарандар , тағы нешеуі ұшып келді? /1/
-Балалар, көгершін, қандай құс? / бейбітшілік құсы/
-Біздің елімізде тиыштық пен бейбітшілік болсын!
-Қанекей, балалар барлық көгершіндерді санап көрейікші.
-Қанша шықты? / 8 /
Осы суретке қарап , өрнек құрастырайық.
7 санына + 1 санын қоссақ шығады 8 саны.
7+1=8
V. Дәптерімізді ашайық , әдемі 8 санды жазайық.
Сегіз саны құрылған Қос дөңгелек – шеңберден. Үлкен шеңбер үстіне Кіші шеңбер жанасқан.
– 8 санына байланысты қандай мереке бар? / 8 наурыз /
– 8 наурыз қандай мереке?
Дүниеде ең жақын адам, ол кім? / ана /Аналарымызға гүл сыйлайық. Поэзия минуты.
Ана деген ақылшың, Анаң барда батырсың. Қасыңда кім болса да,
Тек анаңа жақынсын.
а) №1 Теңдіктер құрастыру.
* +*=8 * +* =8 * +* =8
* + * =8 * +* =8 *+*=8
8-* = 8-* = 8-*=
ә) №3 Фигураларды атап. Кесінділерді өлшеп, сыз және салыстыр.
см * см см* см см* см
VI.Сергіту сәті
Бір, екі, үш қарлығаш боп ұш,
Төрт ,бес, алты қарлығаш боп қалқы.
Жеті , сегіз, тоғыз, он
Қайта орныңа қон.
VII.«Көршінді тап» ойыны.
6 , 5 , 3 , 7 , 2
VIII. «Қызықты математика»
*Саянда болды 8 алма
Сайданға берді 4 алма.
Ойланып, кәне , көрейік –
Саянда қалды қанша алма? 8 -4 =4
*Бәйгеге шықты жануарлар
Алға шықты бесеуі.
Қосылды оған екеуі
Мәреге келді нешеуі? 5 +2=7
*Айманда бюолды бес алмұрт,
Әселге берді екі алмұрт.
Айманның қалды қолында
Неше алмұрт тез ойла? 5-2=3
*Сегіз қияр базардан
Сатып алды Сәлімжан.
Бес қиярды алғанда
Қанша қалды дорбада? 8-5=3
ІХ. Қорытынды.