Сабақтың тақырыбы: Мемлекетіміз туралы не білуіміз керек?
Септеулік шылау
Сабақтың мақсаты: а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,
септеулік шылауды түсіндіру , сауатты жазуға және
сөйлеуге үйрету;
ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,
қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын
қалыптастыру;
б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді
құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, тірек-сызба, «Кубизм» әдісі
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Күтілетін нәтиже: септеулік шылауды меңгеру, Отан жөнінде өз
пікірін айта білу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
– Оқушылармен амандасу – Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Мәтінді мазмұндау
«Кубизм» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру
- Біздің Отанымыз
- ҚР астанасы қай қала?
- Қазақстан қандай мемлекет?
- ҚР мемлекеттік рәміздері
- ҚР тәуелсіздікті қашан алды?
- Қазақстанда қандай ұлт өкілдері тұрады?
ІІІ. Жаңа сабақ
астанасын мемлекеттік рәміздерін ұлттық валютасын
Ата Заңын Мемлекетіміз туралы ұлт өкілдерін
не білуіміз керек ?
Президентін тәуелсіздігін табиғатын
(тірек-сызбаның көмегімен әңгіме құрау)
1 – тапсырма. Берілген сөйлемдерден зат есімдерді тауып, түрін ажырату.
2 – тапсырма. «Қазақстанның мемлекеті» диалогын оқып, жалғастырыңдар. Зат
есімдерді тауып, түрін ажыратыңдар.
3 – тапсырма. Суреттерге қарап, сұрақтарға жауап беріңдер.
Ережемен жұмыс
Шылау
Грамматикалық мағынасы жоқ, сөйлем мүшесі болмайтын сөз табы шылау деп аталады.
Мағынасына қарай 3 түрге бөлінеді:
1. Септеулік шылау
Атау септік |
Барыс септік |
Шығыс септік |
Көмектес септік |
Үшін, арқылы, сияқты,сынды, тәрізді, туралы, жайында, жайлы, қаралы, шамалы, сайын |
Дейін, шейін, жуық, тарта, қарай, таман |
Соң, әрі, бері, кейін, бұрын |
Қатар, бірге |
ІV. Бекіту бөлімі
Сұрақтар қою арқылы бекіту
V. Үйге тапсырма
Отан туралы бес мақал – мәтел жаттау. Септеулік шылауға бес сөйлем құрау.
VІ. Бағалау бөлімі
Сабаққа қатысы бойынша бағалау.
VІІ. Сабақты қорытындылау