Сабақ №21
Сынып:8
Пән: алгебра
Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулалары
Типі: жаңа материалды меңгеру.
Мақсаты:
1.Білімділік: Оқушыларды «дискриминант» ұғымымен таныстыру, дискриминанттың мәніне байланысты квадрат тендеудін түбірлер санын анықтауды, түбірлердің формулаларын қолданып квадрат тендеуді шешуді үйрету.
2.Дамытушылық: Танымдық белсенділігін арттыруға, өз бетінше білім және оқушы білімнің тереңдігі мен тиянақтылығын дамыту.
3.Тәрбиелік: Өз білімдерін бағалау.
Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулық.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру: Қызығушылықты ояту кезеңі (миға шабуыл стратегиясы)
– қандай тендеу квадраттендеу деп аталады?
– қандай жағдайда тендеу толық квадрат теңдеу деп аталады?
– толымсыз квадрат теңдеулер деп неліктен аталады?
– толық квадрат теңдеуінен келтірілген квадрат тендеуді қалай алуға болады?
Ассоциациялау – топтастыру әдісі
II. Мағынаны ажыртау кезеңі (оқушыларды үш топқа бөлу)
 І топ- кетірілген квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы 1- мысалды талдау.
 І топ- кетірілген квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы 1- мысалды талдау.
|  | 
 
 
ІІ топ –  квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын талдау.
 квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын талдау. 
ІІІ топ. Дискриминант 3-мысалды талдау.
ІІІ. Есептер шығару.
№128(1,3,5,7) №129 (1;3), №131
IV. Қорытынды.
| Квадрат теңдеу. | Дискриминант | |
| 
 
 | D>0 | 
 | 
| D=0 | 
 | |
| D<0 | Шешімі жоқ | 
V. Үй жұмысы. №128 (2,4,6,8), №129(2,4), №130
VI. Бағалау.
 
			 
		














