Қазақ тілі 7 сынып. Сабақтың тақырыбы: Шыдамдылық. Біріккен сөздер

0
1007
английский

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Тақырып туралы мәлімет беру.Оқушылардың оқу техникасын күшейту, аударма жұмыстарына көңіл бөлу. Жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету, төселдіру.

Дамытушылық: Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын байыту.

Тәрбиелік: Тазалыққа, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер. Грамматикалық кесте

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.Дене шынықтыру

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу.

2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау, білу.

3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

II. Өткен сабақты қайталау, пысықтау.

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру: 1. Грамматикалық тақырып- біріккен сөздер туралы түсінік қалыптастыру

Біріккен сөздер – екі не одан да көп сөз бірігіп, бір ұғымды білдіретін және бір сұраққа жауап беретін сөздер. Мысалы. Тас+бақа, талды+қорған, Екі+бас+тұз

Біріккен сөздердің емлесі

Ғылымның әр саласында терминдік мәнге ие болған атаулар: баспасөз, еңбеккүн, сүтқоректі

Жан- жанууарлар мен өсімдік атауы: қарақұйрық, түймедақ т.б.

Зат атаулары: еттартқыш, шаңсорғыш

Географиялық атаулар: Жетіқарақшы, Темірқазық

Дене мүшелері: асқаза, ұлтабар, мойыномыртқа

Ән-күй атаулары: Сарыжайлау, Қараторғай

Ауру атаулары: алаөкпе, көкжөтел

Дәстүр атаулары: беташар, тоқымқағар

Ойын атаулары: алтыбақан, ақсүйек

2.Сабақтың құпиялылығы- ребус шешу арқылы сабақтың лексикалық тақырыбын табу.

3.Жаңа сөздермен танысу:

Шыдамдылық- выносливость

Өмірінің ұзаруы- продолжительность жизни

Үйлесімділік- гармония

Сұлулық- красота

Салауатты өмір – здоровый образ жизни

Рухани- духовный

А) Айтылым :жаңа сөздерді дұрыс айту;

Ә) Тілдесім: жаңа сөздерді пайдалана отырып, сөз тіркестерін құрап айту.

4. Кестедегі «Спорттың қажеттілігі» туралы берілген тірек –сызбаға үйініп, айту

Жазылым – дәптерге бірнеше сөйлем құрап жазу.

Үлгі: Спортпен шұғылдану барысында адамның алғырлығы қалыптасады.

Спортпен шұғылдану арқылы адамның оқу мен еңбекке ынтасы артады.



IV. Жаңа сабақты бекіту. Жазылым . Сыныпты 3 топқа бөлу

І топ- шыдамдылық

ІІ топ- үйлесімділік

ІІІ топ- алғырлық сөздеріне фонетикалық талдау жасайды.

V. Сабақты қорыту: Айтылым .Сұрақтарға жауап беріңдер:

Сіз таңертеңгілік жаттығумен шұғылданасыз ба?

-Сіздерде қай ойынды көбірек ойнайды?

– Жақын арада спорт бәсекелері бола ма?

-Сіздің қалаңыздың спорт сарайына қанша көрермен сыяды?

– Алматыдағы ең үлкен стадион қайсысы?

– Сіз спортпен айналысасыз ба?

VI. Үй тапсырмасын беру: «Денсаулық» тақырыбына 5 мақал жазу, жаттау

VII. Бағалау