Поурочное планирование по казахской литературе для 9-го класса

0
975
физика

Список тем:

  1. Қазақ әдебиеті туралы ұғым.
  2. Ежелгі дәуір әдебиеті.
  3. Ш.Уәлихановтың «Ыстықкөл сапарының күнделіктерінен», «Жоңғария очерктерінен» үзінділері.
  4. Ш.Уәлихановтың «Киіз үй» еңбегі.
  5. Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы.
    «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.
  6. Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлының «Ескендір» поэмасы.
  7. Ахмет Байтұрсынұлы – қазақ халқының ұлы ақыны. Ақынның мысалдары.
  8. Ахмет Байтұрсынұлының «Сары Шымшық» мысалы.
  9. Сәкен Сейфуллин – қазақтың көрнекті ақыны.
  10. М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасы.
  1. І. Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасы.
  2. Әңгіме жанрының шебері – Б.Майлин шығармашылығы туралы.
  3. Қасым Аманжолов – дарынды тұлға, ұлы ақын.
  4. Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» эпопеясынан үзінді.
  5. С. Мұқановтың «Ботагөз» романынан үзінді.
  6. Ғ. Мүсірепов – халық жазушысы.
  7. Махамбет Өтемісұлы – дабылды жырдың дауылпазы.
  8. Қазақ әдебиеті әлемінде.

 

Пример разработки урока:

Сабак  «Қазақ әдебиеті туралы ұғым»

Сабақтың мақсаты: оқушыларға қазақ әдебиеті туралы түсінік беру, қазақ әдебиетінің даму кезеңдерімен, ерекшеліктерімен таныстыру. Оқушылардың тілін, ойлау қабілетін дамыту. Халық мұрасына деген ықылас, құрмет сезімдерін тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: баяндау, сұрақ-жауап, көрнекілік

Көрнекілігі: тірек сызба, суреттер, қосымша материалдар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру
ІІІ. Жаңа сабақ

  1. Теориялық материалды тірек сызба арқылы түсігдіру;
  2. Оқулық мәтінімен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу, тірек сызбаны жалғастырып толықтыру.
  3. Сөздік жұмысы:

үлес қосу – внести вклад
бейнелі көрінісі – образная картина
суырыпсалма – импровизация
із – след
сүрлеу – тропа
ру – род
құрам – состав
әдебиет тарихы – история литературы
жағалауларын мекендеген – обитали на побережье
жауласу – враждовать
қатар – рядом, по соседству
түбек – полусотров
одақ – союз
өлке – край
жорық – поход
жартылай көшпелі – полукочевой
құда болу – сватать, быть сватами
ұсақ қолөнер – мелкое ремесло
егіншілік – земледелие
дәуір – эпоха
кәсіп – промысел
нәр – живительная сила
рухани мәдениет – духовная культура
жоңғар шапқыншылығы – джунгарское нашествие
ағартушылық – просветительская
төл әдеби мұра – исконное литературное наследие
сыншыл – критический
Қазан төңкерісі – Октябрьская революция
жүйе – система
ортақ әдеби қазына – общее литературное сокровище

  1. Сөздікте берілген кез келген сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем құрастыру
  2. Мәтінге сұрақтар құрастыру, жауап беру..

ІV. Сабақты бекіту
Алған білімдеріне бақылау жасау. Деңгейлік тапсырмалар орындау.

І деңгей
Сұрақтарға жауап бер:
а) қазақ әдебиетінің тарихпен байланысы туралы не айта аласың?
ә) хандық дәуір әдебиеті қашан пайда болған?

ІІ деңгей
Сұрақтарға жауап бер:
а) «Барар жерің Балқан тау, ол да біздің барған тау» деген жолдарды қалай түсінесің?
ә) Қазақ әдебиетінің түркі тектес халықтар әдебиетімен байланысы қандай?

ІІІ деңгей
Берілген сызба арқылы «Қазақ әдебиеті» деген тақырыпта әңгімелеп бер.

V. Сабақты қорытындылау, оқушы білімін бағалау

VІ. Үй тапсырмасы

Оқушының таңдауы бойынша:

  1. Мәтін мазмұнын тірек сызбаны пайдаланып, мазмұндау.
  2. Мәтінге жоспар құру.
  3. Қазақ әдебиеті мен орыс әдебиетінің жүйелеуін салыстыру.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь