Квадраттық теңдеуді түбірлерінің формуласын пайдаланып шешу.

0
910
фотошоп

Сабақ: №23

Сабақтың тақырыбы: Квадраттық теңдеуді түбірлерінің формуласын

пайдаланып шешу.

Сабақтың типі: Бекіту сабағы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Квадрат теңдеудің анықтамасын, түрлерін, түбірлерінің

формуласын меңгерту. Есеп шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту, математикаға деген қызығушылығын. Белсенділігін арттыру. Есептеу дағдысын жетілдіру, танымдық қызығушылығын дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез

ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап.

Практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: Кестелер, формулалар , оқулық, бағалау парағы

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру бөлімі:

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (проектор арқылы тексерілді)

ІІІ. Ой қозғау

Өтілген бөлім бойынша теориялық материалды қайталау

Сұрақ – жауап

1. Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?

2. Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?

3. Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?

4. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?

5. Теңдеуді шешу дегеніміз не?

6. а мен с қандай болғанда ах2 +с = 0 теңдеуінің шешімі бар болады?

7. Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?

8. Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?

9. Квадраттық теңдеуде в=2к яғни жұп сан болса, түбірдің формуласын қалай жазамыз?

10. Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірінің формуласын қалай жазамыз?

Өздік жұмысы.

1-нұсқа.

1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата

а) б)

2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 – 7х + 2 = 0, D = b2 – 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта.2 – 5х – 2 = 0.

D = b2 – 4a 2 нұсқа.

1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар.

а) 4х2 – 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х – 4 = 0

2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 + 8х – 4 = 0, D = b2 – 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 – 6х + 5 = 0.

D = b2 – 4ac = (-6 )2 – 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=…

c = (-5)2– 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…

ІV. Ой іске асыру

Оқушылардың білімдерімен шеберліктерін тексеру

Практикалық жұмыс.

Міндетті деңгей тапсырмалары

А тобы тапсырмалары:

№132 (1;2;3;) тақтамен жұмыс

№133 (1;2;3) тақтамен жұмыс

Б тобы тапсырмалары:

№134 (1;2) өз бетімен жұмыс

№135 (1;2)

С тобы тапсырмалары:

№141(1)

V. Білімді жүйелеу

1-тапсырма: Кестедегі бос орынды толтыр

2 – тапсырма: Формуланы жаттадық па?

Сәйкестендіру тестісі (домино ойыны түрінде)

Квадрат теңдеулердің түбірлерінің формуласын қайталау

VІ. Үйге тапсырма беру

№132 (4), №133 (4;) №135

VІІ. Бағалау

Бағалау парағындағы орта баға қойылады. (проектор арқ