Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тақырып бойынша мәлімет беру.Оқушылардың оқу техникасын күшейту, аударма жұмыстарына көңіл бөлу. Жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету, төселдіру.
Дамытушылық: Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын байыту.
Тәрбиелік: Тазалыққа, ұқыптылыққа баулу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: Кітап, суреттер. Грамматикалық кесте
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі. Қазақ әдебиеті
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау, білу.
3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
II. Өткен сабақты қайталау, пысықтау.
Мәтіннің мазмұнын сұрау
Кеспе қағаздарын тарату
III. Жаңа түсінікті қалыптастыру: 1. Кіріспе сөз
2.Сөздікпен танысу
3. Диалогті досыңмне оқу
4.Жазылымы
Қыс – жылдың …. …. …. 1.ұнайды
Мен қыс мезгілін өте жақсы …… 2. Туған күнім болады
Қыста әсем қаламыз Астанада …. … 3. Шанамен, конькимен сырғанаймыз
Қарағай мен қайың ақ кимешек ….. 4. Ең тамаша мезгілі
IV. Жаңа сабақты бекіту:
1.Грамматикалық тақырыпты түсіндіру
Қимыл, іс- әрекеттің жай-күйін, мекенін, мезгілін, мөлшерін , мақсатын, білдіретін сөз табын үстеу деп атаймыз.
Мысалы: Ертең ауылға барамын.
Үстеудің лексика-грамматикалық белгілері:
– Үстеу қимылдың түрлі белгілерін анықтайды.
– Үстеу сөздер түрленбейді
– Сөйлемде пысықтауыш болады.
Үстеудің жасалу жолдары:
– Ша, ше: бала-ша, ауыз-ша
– -Лай, -лей,- дай,-дей, тай, -тей: жастай, қыстай, жібектей
– -дайын, -дейін: түлкідейін
– – лап, леп, -дап, -деп, -тап, – теп: жаяулап, темірлеп
V. Сабақты қорыту: А) Төмендегі сөйлемдерден үстеуді тауып, астын сызып шығыңдар:
Ол түнде кеш келді.
Кеше қар жауды.
Бағана бізге қоңырау шалды.
Жаздыгүні әжеммен Астанаға барамын.
Күзде Асқар 2-сыныпқа барады.
Қазір қазақ тілі сабағы
Ә) Мына үстеулерді тұлғасына қарай жіктеңдер: әрең, басқаша, дәл, қытайша, ерекше, күздей, соншама, кенгет, кенеттен, төмен, аса, мұнда, зорға.
VI. Үй тапсырмасын беру: 106-бет 2- тапсырма мазмұндау. жазу
VII. Бағалау. Рефлексия