17.Белгісіз бөлгішті табу

0
811

Сабақтың тақырыбы: 17.Белгісіз бөлгішті табу

Мақсаты: Белгісіз бөлгішті табудың тәсілін қарастыру, түсіндіру.Есептер шығару,өрнектердің мәндерін табу.Есептеу дағдысын жетілдіру.Қазақстан қорықтары туралы білім беру.

Сабақтың барысы : 1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Білім.1 Тапсырманы орында.Қорытынды жаса.

Үлгі:

6: 3 = 2

6: 3 = 2 теңдігінде:

6- бөлінгіш,3- бөлгіш,

2-бөліндінің мәні

6:2 =3

Бөлінгіш 6-ны , бөліндінің мәні 2-ге бөл. Не шықты?

3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Егер бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсе, онда бөлгіш шығады.

Түсіну.№2 Теңдік тура болу үшін, бос орынға қандай сан қою керек:

12 : 6 = 2 4 :2 =2 8:2 =4

12: 2 = 6 теңдігінде бөлгіш белгісіз.Егер бөлінгіш 12-ні бөліндінің мәні 6-ға бөлсек, онда бөлгіш шығады.Бұл сан – 2

12:2= 6

Белгісіз бөлгішті табу үшін, бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлу керек.

4. Қолдану.

№ 4 Белгісіз бөлгішті тап:

10: 5 =2 14 : 2= 7 25 : 5 = 5 20: 5 = 4

6..Жинақтау №6 Өрнектердің мәнін тауып, оларды кему ретімен орналастырсаң, Ақсу Жабағалы қорығының нышан гүлінің атауын оқисың:

8*5

6*6

4*8

64-40

3*7

5*3

6*2

54-45

32-24

қ

Ы

з

Ғ

А

л

д

а

қ

№7 1. Біздің елімізде 66 қорықша бар, ал қорғалатын табиғи парктердің одан 30-ы кем.Біздің елімізде қорғалатын табиғи парктер саны қанша?

Шешуі:66-30 = 36

Жауабы: 36 табиғи парк

2. Біздің елімізде 9 қорық бар, хайуанаттар парктерінің санына қарағанда олардың 6-уы артық. Біздің елімізде барлығы неше қорық пен хайуанаттар паркі бар.?

Шешуі 9+ (9-6)=12

Жауабы 12

8.Қорытындылау.

9.Үйге тапсырма : № 5,9 – 34 бет